Sportski kutak

Univerzalna športska škola

Autor: Željka Tusić, 13. 12. 2013.

Općenito o Univerzalnoj športskoj školi

Temeljni je cilj Univerzalne športske škole okupiti što veći broj djece u životnoj dobi od 6. do 10. godine te ih uključiti u organiziranu tjelesnu aktivnost pod stručnim nadzorom. Poslovi i zadaci sustavne športske poduke u Univerzalnoj športskoj školi specifični su, razlikuju se od nastavnih poslova i zadaća tjelesne i zdravstvene kulture u školama, ali i od trenažnih poslova i zadaća športskih klubova. Posebnost proizlazi iz odgojnih komponenata koje su u procesu športske poduke u ravnopravno zastupljene s obrazovnim...

Znanstveno je dokazano kako se motoričkim razvojem djece potiče i emocionalni, intelektualni i socijalni razvoj. Pomanjkanje motoričkih aktivnost i nedostatak igre može usporiti kako fizički tako i mentalni razvoj djece. Često vlada zabluda kako će se motorički potencijali djece razviti bez vanjskih utjecaja. Fizička aktivnost ili tjelesno vježbanje predstavlja jedan od najznačajnijih segmenata poticaja rasta i razvoja djece navedene dobi. Uz intenzivan rast i razvoj, kroz koji prolaze djeca te dobi, značajnije karakteristike su aktivnosti tipa hodanja, trčanja, skakanja, bacanja, penjanja, puzanja, kotrljanja i slično. Te se aktivnosti nerijetko identificiraju s osnovnim oblicima kretanja. Razvoj tih oblika kretanja ne odvija se ravnomjerno nego postupno, u igri. Međutim, svi ciljevi i zadaće tjelesne i zdravstvene kulture ne mogu se ostvariti isključivo igrom; nužni su i drugi sadržaji, osobito oni utilitarnoga karaktera, no i njih treba provoditi tako da djeci vježbanje bude ugoda, zabava i igra, a ne mučna obveza. Kroz športsku poduku djeca stječu potrebna znanja, umijeća, navike, odnosno odgajaju se za sustavno bavljenje športom. Jedan od važnijih zadataka Univerzalne športske škole je kroz igru i zabavne sadržaje djeci dati određene spoznaje o sportu i sportskim granama te kod djece pobuditi interes za daljnjim bavljenjem sportom kako bi po završetku Univerzalne športske škole bili spremni odabrati specifičnu granu športa, odnosno određeni šport.

Motorički su sadržaji izabrani u skladu s mogućnostima djece, a treninzi se održavaju u školskim športskim dvoranama dva puta tjedno po 45 minuta.

Dijagnostika antropometrijskih karakteristika, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti djece provodi se dva puta godišnje (inicijalna i finalna provjeravanja). Temeljem dobivenih rezultata prati se individualni i grupni napredak, utvrđuju se i ispravljaju nedostaci, detektiraju se izrazito nadarena djeca i valorizira se cjelokupan program.

Želeći omogućiti razvoj, prije svega dječjih motoričkih, a potom i emocionalnih, psiholoških i socijalnih potencijala napravljen je adekvatan program rada Univerzalne športske škole. Program nije usmjeren na stvaranje vrhunskih športaša, već na poticanje optimalnog razvoja motoričkih potencijala djece gdje je važno istaknuti kako upravo Univerzalna športska škola predstavlja temelj za stvaranje budućih vrhunskih športaša.

UPUTE O NAČINU IZRADE ISKAZNICA HRVATSKOG ŠKOLSKOG ŠPORTSKOG SAVEZA TE VALJANOSTI POSTOJEĆIH ISKAZNICA ŠKOLSKOG ŠPORTSKOG SAVEZA GRADA ZAGREBA

Temeljem odluke Izvršnog odbora Hrvatskog školskog športskog saveza o izradi iskaznica kao identifikacijskog dokumenta jedinstvenog za cijelu Hrvatsku, o čemu su škole obaviještene dopisom Hrvatskog školskog športskog saveza klasa: HC-61-2011 od 12. prosinca 2012. godine, Izvršni odbor Školskog športskog saveza grada Zagreba na svojoj sjednici održanoj 20. prosinca 2012. donio je odluku o prestanku važenja „Pravilnika o izradi iskaznica Školskog športskog saveza grada Zagreba“.

Na osnovu navedenih odluka Školski športski savez grada Zagreba, kao ni ostali županijski savezi, više neće izrađivati iskaznice, a sve nove iskaznice izrađivat će se u Hrvatskom školskom športskom savezu po „Pravilniku o iskaznici Hrvatskog školskog športskog saveza“.

Iskaznice izdane od Školskog športskog saveza grada Zagreba vrijede, za sve programe u organizaciji Hrvatskog školskog športskog saveza i Školskog športskog saveza grada Zagreba, do datuma njihovog isteka upisanog na dnu prednje strane Iskaznice.

Prilikom ispunjavanja podataka za novu iskaznicu, gdje treba popuniti sve tražene podatke, pratite „Upute za izdavanje iskaznice“ na mrežnim stranicama Hrvatskog školskog športskog saveza.

Kada ispunite sve tražene podatke i izvršite prijavljivanje, nakon par dana na adresu elektroničke pošte koju ste napisali u zahtjevu, dobit ćete ispunjeni obrazac zahtjeva u PDF formatu. Taj obrazac ispišite (isprintajte, otisnite, odštampajte) u dva primjerka. Oba primjerka trebaju potpisati sve tražene osobe u zaglavlju obrasca te ih ovjeriti pečatom škole. Jedan potpisan i ovjeren primjerak šalje se poštom na adresu: Hrvatski školski športski savez, 10 020 Zagreb, Lanište 11a.

Drugi primjerak može služiti kao identifikacijski dokument najduže trideset dana, za sve programe u organizaciji Hrvatskog školskog športskog saveza i Školskog športskog saveza grada Zagreba. Trideset dana važenja Zahtjeva kao identifikacijskog dokumenta računa se od otisnutog datuma na Zahtjevu. Iskaznica bi u roku od trideset dana trebala biti izrađena od strane Hrvatskog školskog športskog saveza i dostavljena Školskom športskom savezu grada Zagreba koji će obavijestiti školu da se Iskaznica može podići.

Aplikaciji Zahtjev za izdavanje ISKAZNICE Hrvatskog školskog športskog saveza možete pristupiti OVDJE.