> O školi
Povijest škole

OŠ Julija Klovića je osnovana 1961. a izgrađena 1962.godine pod imenom OŠ Kate Dumbović. Školu je projektirao projektni ured Delinger iz Zagreba.

Prostor naše škole  je omeđen  Tratinskom i Ozaljskom na sjeveru, Savskom cestom na istoku, Ljubljanskom na jugu te Selskom na zapadu.

Zgrada je niska jednokatnica koju okružuju manje obiteljske kuće koje u novije doba sve više ustupaju  mjesto višekatnicama. Radi se o vrlo frekventnom području jer se u neposrednoj blizini škole nalazi Trešnjevačka tržnica, studentski dom, dječji dom  te dom umirovljenika.

Ravnatelji su bili:

-         Janko Adamović od 1962. do 1973.

-         Ivan Zanjko od 1973. do 1981.

-         Jasna Golac od 1982. do 1989.

-         Ivan Glad od 1989. do 1992.

-         Božidar Spitzer od 1992. do 2004.. te

-         Sadašnji ravnatelj je Ivo Kljajo - od 2004.godine.

Nakon osnivanja, velika većina učitelja i učenika se preselila iz zgrade tadašnje gimnazije u Dobojskoj te osnovne škole na Novoj cesti (sada OŠ Kralja Tomislava).

Nastava se  počela odvijati od 1. listopada 1962. godine, a sama svečanost otvaranja škole je održana na kraju te školske godine, 30. lipnja 1963.

Članovi Učiteljskog vijeća te prve školske godine 1962./63. bili su: Janko Adamović- direktor, Antolić Anica, Blažević Anka, Boranić Borko, Buršić Ivan, Čelustka Višnja, Dragija Dunavka, Erlih Slavica, Fićko Ljubica, Filatov Milica,  Gabor Zoltan, Hamzić Husko, Hrabar Slavica, Ilijić Marija, Ivanović Žarko, Kaksa Stanka, Kipčić Zlata, Komadina Zlata, Kovačević Carmen, Lakota Katica, Lovrić Nada, Margetić Branko, Marušić Maja, MAtišić Darinka, Matković Marija, Milošak Ivica, Mustar Štefica, Neđeral-Žagmeštar Jasna, Pećina Ruža, Pertot Smiljka, Pitom Mirjana, Polić Vida, Priher Dragica, Stoisavljević Rade, Škrgić Ankica i Trbuhović Mira.

U vrijeme osnivanja naša je škola imala oko 1400 učenika, dok ih danas ima 388. Kao u čitavoj domovini, trend pada broja djece je na žalost bio posebno izražen zadnjih desetljeća.

U novoosnovanoj školi uz redoviti program učili su se i klasični jezici te je dio učenika dolazio i iz udaljenijih dijelova Zagreba. Klasični jezici su ukinuti 1992. godine.

Velika poplava  rijeke Save 26. listopada 1964. prouzročila je ogromne štete, posebno na području Trešnjevke. Čitavo prizemlje škole je bilo poplavljeno te se nastava odvijala u posebnim uvjetima. Zalaganjem učitelja i ostalih djelatnika do početka drugog polugodišta za nastavu su osposobljene sve učionice i knjižnica.

Već 1969. s radom su započele tri skupine produženog boravka s ukupno 77 učenika. Sedamdesetih i osamdesetih škola je surađivala sa osnovnom školom Kate Dumbović „Mati“ iz Gušća kod Siska. Sredinom osamdesetih (1986.) na školi je izvedeno koso krovište jer se  pokazalo da ravna ploča nakon nekog vremena ipak sve više propušta vodu. Neke druge nadogradnje nije bilo.

Zbog velikosrpske agresije na našu domovinu te priliva velikog broja prognanika i izbjeglica iz ratom opustošenih područja od Vukovara do Dubrovnika, kao i u svim zagrebačkim školama i kod nas je naglo porastao broj učenika.

Uz redoviti program uvježbavali smo pružanje prve pomoći, sigurno odlaženje u skloništa, ublažavanje stresa. Pripremali smo pakete s pismima i darovima našim borcima na bojišnici te prikupljali humanitarnu pomoć ratnim stradalnicima. Školske godine 1991./92. promijenjen je naziv te je škola dobila ime velikog hrvatskog umjetnika Julija Klovića.

Završetkom rata i ostvarenjem hrvatskog sna o neovisnosti nastavili smo sa svojim radom u novim društvenim uvjetima.  Dio nastavnih planova i programa je izmijenjen, a uvedeni su novi predmeti poput vjeronauka, informatike, drugog stranog jezika. Uveden je i niz izvannastavnih aktivnosti što našoj djeci omogućava ispoljavanje talenta na različitim područjima. Upravo s ciljem poticanja učeničkog izražavanja izdajemo školski list „Trešnja“ i uređujemo školsku web stranicu.

Naravno, naši ciljevi su ostali isti: odgajati i obrazovati  marljivu, poštenu, sposobnu, samosvjesnu i ponosnu hrvatsku mladež.

« Listopad 2020 »